Buraya reklam verebilirsiniz.

SOLID Yazılım Prensipleri Nelerdir?

Solid prensipleri; geliştirilen herhangi bir yazılımın esnek, yeniden kullanılabilir, sürdürülebilir ve anlaşılır olmasını sağlayan, ayrıca kod tekrarını önleyen prensiplerdir. Kodun esnek, sürdürülebilir ve geliştirilebilir tasarlanmaması kodu kırılganlaştırır ve yazılım ürünün gelişmesini etkiler.

SOLID’in S’si Neyi İfade Ediyor ?

Single Responsibility ( Tek Sorumluluk ) ilkesi, her sınıfın veya modülün yalnızca bir işi olması gerektiğini belirtir. Her modül tek bir iş yapmalı ve o işi çok iyi yapmalıdır.

SOLID’in O’su Neyi İfade Ediyor ?

Open-Closed ( Açık-Kapalı ) ilkesi, yazılım varlıklarının ( sınıflar, modüller, fonksiyonlar v.b ) genişletilmeye açık, ancak değiştirilmeye kapalı olması gerektiğini belirtir.

SOLID’in L’si Neyi İfade Ediyor ?

Liskov ikame ilkesi, bir programdaki nesnelerin, o programın doğruluğunu bozmadan alt türlerinin örnekleriyle değiştirilebilmesi gerektiğini belirtir.

SOLID’in I’si Neyi İfade Ediyor ?

Interface Segregation ( Arayüz Ayrımı ) ilkesi her arayüzün belirli bir amacı olması gerektiğini savunur. Tüm fonksiyonları tek bir arayüzden gerçekleştirmek yerine her biri ayrı metod gruplarına hizmet eren birkaç arayüz tercih edilmelidir.

SOLID’in D’si Neyi İfade Ediyor ?

Dependency Inversion ( Bağımlılık Tersine Çevirme ) ilkesi, yüksek seviyeli modüllerin düşük seviyeli modüllere bağlantılı olmaması gerektiğini, soyutlamalarla bağlı olması gerektiğini savunur.

 

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Python Yazılım Test Frameworkleri Nelerdir? 2022 Yılının En Popüler Veritabanları
Benzer Yazılar
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.